2019 Finalists

This year marks the third JPIMedia annual event, celebrating hardworking individuals and organisations involved in apprenticeships.

Not only does winning an award mean recognition for the Apprentice, but its also a major morale boost for the company and workforce that support the apprentice.

The finalists have now been decided by our panel of judges: Neil Williams – Amazon, Rebecca Fielding – Gradconsult, , Rob Hollingworth – JPIMedia, Michaela Bellis -NOCN along with Amy Walker & Hannah Wignall – Openreach.

Judging wasn’t an easy task as we received some great entries and the scoring was very close, so please don’t be dis heartened if you didn’t make this year’s shortlist.

2019 Finalists

Business & Law Apprentice of the Year
Alysia Roberts (Constant Security Services)
Donna Tyreman (Doncaster Children’s Services Trust)
Georgia Butler (Doncaster Children’s Services Trust)
Kanisha Snape (Doncaster Children’s Services Trust)
Ryehan Amir (ESC Global)

Diversity & Inclusion Award

ESC Global
Sheffield City Council

Engineering/Manufacturing Apprentice of the Year
Cameron Nota (L&P Springs UK)
Christian BeeverĀ (IMechE Argyll Ruane)
Lydia Eaton (Openreach)
Shivan Morkar (William Cook Rail)
Steve Dawber (ESC Global)

Health & Public Service Apprentice of the Year
Donna Tyreman (Doncaster Children’s Services Trust)
Georgia Butler (Doncaster Children’s Services Trust)
Kanisha Snape (Doncaster Children’s Services Trust)
Keeley RogersĀ  Doncaster Children’s Services Trust)

Higher or Degree Apprentice of the Year
Andrew Brunton (AmcoGiffen)
Jack Grain (FME Property Solutions)
Marc Wolstenholme (AECOM)
Rebecca Kelly Whittaker (Leggett & Platt)

Intermediate Apprentice of the Year
Amy Wilson (Pegler Yorkshire)
Lucy Luscombe (Pegler Yorkshire)
Lucy Millar (Sheffield City Council)
Marcela Snekova (ESC Global)

Large Employer of the Year
AECOM
Doncaster Children’s Trust
Sheffield City Council
TT Electronics

Mentor of the Year
To be announced at the awards ceremony

Rising Star
Becci Coole (Doncaster Children’s Services Trust)
Fanso Maria (Doncaster Children’s Services Trust)
Mabs Ali (Sheffield City Council)
Marcela Snekova (ESC Global)
Safa Ali (Electrical Safety UK Ltd)

SME Employer of the Year
To be announced at the awards ceremony

Training Provider/Programme of the Year
ALEX via Markerstudy Group
Doncaster College
Sheffield City Council
The Source

The award winners will be announced at the awards ceremony, taking place on Thursday 27th June held at the Hilton Garden Inn, Doncaster Racecourse.